II edycja Warsztatów kolejowych dla miłośników kolei w CSM [FOTORELACJA]

II edycja Warsztatów kolejowych dla miłośników kolei w CSM [FOTORELACJA]

W dniach 25-26 listopada br. w Centrum Szkolenia Maszynistów, przy ul. Naukowej 1 w Warszawie odbyła się II edycja warsztatów kolejowych dla miłośników kolei pt. „Zrozumieć zawody kolejowe czyli bezpieczna podróż z perspektywy maszynisty i dyżurnego ruchu z wykorzystaniem symulatorów kolejowych„, w których udział wzięło ponad 60 uczestników.

Warsztaty kolejowe zostały zrealizowane we współpracy z Urszulą Calik, maszynistką PKP Intercity, prowadzącą profil na Instagramie @maszynistkaIC, a także z Łukaszem Feniszem, dyżurnym ruchu, właścicielem sklepu internetowego Kolejnagadzety.pl, którzy pełnili rolę prelegentów i instruktorów we współpracy z instruktorami CSM. Gościem specjalnym wydarzenia i jednocześnie fotografem był Borys Andrachiewicz, maszynista PKP Intercity.

Druga edycja, podobnie jak poprzednia została zrealizowana z podziałem na kameralne grupy, dzięki czemu każdy z uczestników mógł w bezstresowych, komfortowych warunkach wysłuchać wartościowych treści dotyczących zawodów kolejowych. Tym razem na uczestników czekały dwa oddzielnie tematyczne spotkania. Grupa poranna uczestniczyła w zajęciach związanych z wprowadzeniem do tematyki sygnalizacji kolejowej; dla grupy popołudniowej przygotowana była tematyka dotycząca radiołączności pociągowej. Przedstawione zagadnienia zestawiono z bieżącymi sytuacjami, które miały miejsce w ostatnich tygodniach m.in. w związku z wyprawieniem pociągu na niewłaściwy tor, czy też zadziałaniem sygnału radio-stop. W trakcie dyskusji uczestnicy zadawali liczne pytania, na które uzyskiwali odpowiedzi. W dalszej części wydarzenia grupy warsztatowe uczestniczyli w indywidualnych zajęciach w symulatorze pojazdów kolejowych (lokomotywy elektrycznej oraz elektrycznego zespołu trakcyjnego), podczas których prezentowane treści z części teoretycznej mogły zostać przedstawione za pomocą nowoczesnego narzędzia wspomagającego bezpieczeństwo w transporcie kolejowym.

Na uczestników w symulatorach czekały między innymi zdarzenia związane z obserwacją drogi przebiegu, sygnałem S1a, wskaźnikiem W24, rozkazami pisemnymi, czy różnicą pomiędzy sygnałami „Odjazd” a „Gotów do odjazdu”.

W tym samym czasie pozostała część grupy omawiała liczne studia przypadku z prawidłowego zachowania maszynisty oraz dyżurnego ruchu podczas typowych oraz niestandardowych sytuacji, które były prowadzone przez Łukasza.

Ostatnią częścią wydarzenia było wręczenie pamiątkowych zaświadczeń, gadżetów kolejowych, grupowa oraz indywidualna sesja zdjęciowa uczestników z prelegentami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia, przybyłym Gościom, Prelegentom, wierząc że spotkamy się na kolejnym wydarzeniu.

Warsztaty kolejowe to cykl wydarzeń dla miłośników kolei, którzy podczas wydarzenia mogą spotkać się z przedstawicielami zawodów kolejowych, podczas których poznają tajniki zawodu kolejowego (trudy, wyzwania, ciekawostki). Podczas każdego wydarzenia towarzyszą sesje w symulatorze pojazdów kolejowych, których scenariusze tożsame są z tematem przewodnim wydarzenia. Celem warsztatów kolejowych organizowanych przez Centrum Szkolenia Maszynistów jest promocja bezpieczeństwa na kolei, zawodów kolejowych oraz popularyzacja wiedzy w zakresie przepisów kolejowych.

 

 

Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow