Warsztaty kolejowe w Centrum Szkolenia Maszynistów [fotorelacja]

Warsztaty kolejowe w Centrum Szkolenia Maszynistów [fotorelacja]

Dnia 13 sierpnia br. w Centrum Szkolenia Maszynistów, przy ul. Naukowej 1 w Warszawie odbyły się warsztaty kolejowe dla miłośników kolei pt. „Zrozumieć zawody kolejowe czyli bezpieczna podróż z perspektywy maszynisty i dyżurnego ruchu z wykorzystaniem symulatorów kolejowych„, w których udział wzięło łącznie kilkadziesiąt uczestników.

Warsztaty kolejowe zostały zrealizowane we współpracy z Urszulą Calik, maszynistką PKP Intercity, prowadzącą profil na Instagramie @maszynistkaIC, a także z Łukaszem Feniszem, dyżurnym ruchu, właścicielem sklepu internetowego Kolejnagadzety.pl, którzy pełnili rolę prelegentów i instruktorów we współpracy z instruktorami CSM. Gościem specjalnym wydarzenia był Borys Andrachiewicz, maszynista PKP Intercity.

Warsztaty zostały zrealizowane w kameralnych grupach, dzięki czemu każdy z uczestników mógł w bezstresowych, komfortowych warunkach wysłuchać wartościowych treści dotyczących zawodów kolejowych. W trakcie dyskusji uczestnicy zadawali liczne pytania, na które uzyskiwali odpowiedzi. W dalszej części wydarzenia grupa warsztatowa została podzielona na dwie mniejsze grupy; grupa pierwsza brała udział w indywidualnych zajęciach w symulatorze pojazdów kolejowych (lokomotywy elektrycznej oraz elektrycznego zespołu trakcyjnego). Tego dnia Ula oraz Borys, którzy na co dzień zasiadają w fotelu maszynisty, musieli wcielić się w rolę maszynisty-instruktora, którzy uczyli i pilotowali po szlaku uczestników wydarzenia. Podczas indywidualnych sesji uczestnicy musieli sobie poradzić między innymi z takimi zadaniami jak: prawidłowe zachowanie się przy niesprawnym przejeździe kolejowo-drogowym; prawidłowy wjazd do stacji na sygnał zastępczy; poprawna komunikacja z dyżurnym ruchu z wykorzystaniem radiotelefonu w przypadku spostrzeżenia zagrożenia w pobliżu torów kolejowych; prawidłowe wypełnianie rozkazów pisemnych. Zadania nie ułatwiały także zróżnicowane warunki atmosferyczne, dzięki czemu uczestnicy mogli zrozumieć podstawowe zasady fizyki na kolei, zwracając szczególnie uwagę na takie wielkości fizyczne, jak: prędkość, masa hamująca, droga, tarcie, czy przyśpieszenie.

W tym samym czasie pozostała część grupy rozwiązywała quizy, omawiane były studia przypadku z prawidłowego zachowania maszynisty oraz dyżurnego ruchu podczas typowych oraz niestandardowych sytuacji, które były prowadzone przez Łukasza.

Ostatnią częścią wydarzenia było wręczenie pamiątkowych zaświadczeń, gadżetów kolejowych, grupowa oraz indywidualna sesja zdjęciowa uczestników z prelegentami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia, przybyłym Gościom, Prelegentom, wierząc że spotkamy się na kolejnym wydarzeniu.

 

 

Warsztaty kolejowe to cykl wydarzeń dla miłośników kolei, którzy podczas wydarzenia mogą spotkać się z przedstawicielami zawodów kolejowych, podczas których poznają tajniki zawodu kolejowego (trudy, wyzwania, ciekawostki). Podczas każdego wydarzenia towarzyszą sesje w symulatorze pojazdów kolejowych, których scenariusze tożsame są z tematem przewodnim wydarzenia. Celem warsztatów kolejowych organizowanych przez Centrum Szkolenia Maszynistów jest promocja bezpieczeństwa na kolei, zawodów kolejowych oraz popularyzacja wiedzy w zakresie przepisów kolejowych.

 

Foto: Borys Andrachiewicz

DSC_1731
DSC_1638
DSC_1583
DSC_1905
DSC_1993
DSC_2076
DSC_1839
DSC_1884
DSC_2052
DSC_2151
DSC_2276
previous arrow
next arrow